Büyükelçi Sayın Cihad Erginay’ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı, 29.10.2014

Saraybosna Büyükelçiliği 29.10.2014

Değerli Toplum Mensuplarımız,

Türkiye Büyük Millet Meclisimiz tarafından 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilen Cumhuriyetimizin 91’ıncı kuruluş yıldönümünü kutlamaktan gurur duyuyoruz.

Cumhuriyetimiz, milli mücadelenin yanında, katlanılan büyük fedakârlıkların sonucunda milletimizin verdiği onur mücadelesiyle bağımsızlığını ve egemenliğini elde etmesi sonucu kurulmuştur. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz.

Ülkemiz, Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana geçen 91 yıl boyunca siyasi, ekonomik ve toplumsal olarak gerek yurtiçinde gerek yurtdışında önemli başarılara imza atmış, geçirdiği büyük dönüşümler ve ilerlemelerle çağdaş dünyadaki yerini almıştır. Ülkemizin Cumhuriyet’in ilanı ile gelen kazanımlarını her geçen gün daha da ilerletmesini gururla izliyoruz.

Ülkemiz, bugün, gelişen demokrasisi, yükselen ekonomik profili, toplumsal alandaki başarılı girişimleri ve çok boyutlu ve proaktif dış politikası ile uluslararası ağırlığı gittikçe artan bir devlet ve önemli bir bölgesel güç haline gelmiştir. Ülkemiz, dünyanın en büyük ekonomileri arasındadır ve dünya sıralamasındaki yerini yükseltmeye devam etmektedir.

Devletimizin kuruluşundan bu yana Atatürk’ün “yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesinden güç aldık. Bugün, bölgemizde bir istikrar adası olabildik ve barış ve istikrarın hem bölgemizde hem uluslararası alanda güçlendirilmesi için önemli girişimlerde bulunduk. Farklı kıtalara açıldık, varlığımızı ve mevcudiyetimizi her alanda hissettirdik. Bu çalışmalarımızı aynı şevkle sürdürmeye kararlıyız.

Ülkemizin gerek yurtiçindeki başarıları gerek yurtdışında yükselen profilinin yansımalarını Bosna Hersek ile ilişkilerimizde de hissetmekteyiz. Bosna Hersek ile ilişkilerimiz her alanda gün geçtikçe daha da güçlenmektedir. Siyasi olarak ilişkilerimiz mükemmel bir düzeyde ilerlemektedir. Önümüzdeki dönemde Bosna Hersek ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizi daha da ilerletme iradesine sahibiz. Siz toplum mensuplarımızın ilişkilerimizin bu düzeye ulaşmasında katkısı büyüktür. Bosna Hersek’teki varlığınız ve bu ülkeye katkılarınız ilişkilerimizin sağlam bir temele dayandırılmasını sağlamıştır. Yaptığınız çalışmaları takdirle izliyoruz. Şu ana kadarki başarılarınızı daha da artıracağınıza yönelik inancımız tamdır. Bunun için, toplumsal birlik ve beraberliğimizi korumamızın büyük önem arz ettiğini bir kez daha vurgulamak isterim.

Sizler, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız olarak, ülkemizin görünen yüzleri, temsilcilerisiniz. Kazandığınız her başarı, ister toplu ister ferdi olsun, aynı zamanda ülkemizin de başarısıdır. Bizler, başarılarımızla, sadece milletimizin adını yüceltmekle kalmayacağız, aynı zamanda, Cumhuriyet’i bize armağan edenlere karşı sorumluluklarımızı da yerine getirmiş olacağız.

Dün Karaman’da yaşanan iş kazasından dolayı hüznümüzün büyük olduğunu ifade ediyor, kömür ocağında kalan işçilerimizin sağ salim ailelerine kavuşmalarını diliyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, şahsım, ailem ve Büyükelçiliğimiz adına, siz Değerli Toplum Mensuplarımızın Cumhuriyet Bayramını içtenlikle kutlar, hepinize esenlik, refah ve mutluluklar diler, saygılarımı sunarım.

Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi, acil durumlar haricinde Pazartesi - Cuma günleri 08:30-12:30 saatleri arasında müracaat almaktadır.
1.1.2018 2.1.2018 Yeni Yıl
1.3.2018 1.3.2018 BH Bağımsızlık Günü
1.5.2018 2.5.2018 İşçi Bayramı
15.6.2018 15.6.2018 Ramazan Bayramı
21.8.2018 21.8.2018 Kurban Bayramı
29.10.2018 29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
25.11.2018 25.11.2018 BH Milli Günü