Bosna Hersek'te Üniversite Eğitimi Almak İsteyen Vatandaşlarımıza Duyuru

Saraybosna Büyükelçiliği 30.09.2015

Ülkemize coğrafi ve kültürel yakınlığı bulunan ve öğrencilere uygun bir eğitim olanağı sunan Bosna Hersek’e her yıl çok sayıda vatandaşımız üniversite eğitimi almak üzere gelmektedir.

Öğrencilerimizin Bosna Hersek’te sorunsuz bir eğitim hayatı geçirmeleri aileleri kadar Büyükelçiliğimizin de en temel arzusudur. Bu itibarla başta yurtdışı eğitim danışmanlığı şirketleri kanalı olmak üzere, çeşitli vesilelerle Bosna Hersek’e gelmeyi planlayan vatandaşlarımızın mağduriyetini önlemek amacıyla aşağıdaki hususları vatandaşlarımızın dikkatine sunarız.

Yurtdışı eğitim danışmanlığı şirketleri kanalıyla Bosna Hersek’e gelecek vatandaşlarımızın dikkat etmelerinde yarar bulunan hususlar:

Vatandaşlarımızın sözkonusu şirketlerle temas etmeleri durumunda;

- Üniversitelerin ülkemizdeki tanınırlık ve denklik durumlarını,

- Bosna Hersek’te sağlanacak barınma koşullarını,

- Barınma ve ikamet izni ücretlerini,

-Sözkonusu şirketlerle yaptıkları sözleşmeleri feshetmeleri durumunda ödedikleri meblağı geri alıp alamayacaklarını ya da cezai şart bulunup bulunmadığını araştırmaları ve akdedecekleri sözleşmede bu konulara yer vermeleri yararlı olacaktır.

Öte yandan vatandaşlarımızın, bahsekonu şirketlerin açıklamalarıyla sınırlı kalmayarak, sözleşme imzalamadan önce gerekli özeni ve dikkati göstermeleri, özellikle Bosna Hersek üniversitelerinin ülkemizde tanınması ve diploma denklik şartları konusunu YÖK Başkanlığımızdan soruşturmaları, YÖK’ün bu konudaki açıklamalarını incelemelerini, dil kursu, üniversiteye kayıt, harç bedelleri, barınma ve ülkenin genel yaşam koşulları hususlarında farklı ve güvenilir kaynaklardan araştırma yapmaları ve mümkün olması halinde önceden kayıt yaptırılacak üniversiteyi ziyaret etmeleri önem taşımaktadır.

Bosna Hersek’te eğitim gören öğrencilerimizin oturum izni konusunda dikkat etmelerinde yarar bulunan hususlar:

1. Bosna Hersek’e eğitim görmek üzere gelen tüm öğrencilerimizin “Beyaz Kart” (Bjeli Karton) ve “Öğrenci oturum izni” almaları yasal bir zorunluluktur. Sözkonusu oturum izinlerinin her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Oturum izni çıkartılması Bosna Hersek’te eğitim gören yabancı öğrencilerin sorumluluğunda olduğundan tüm öğrencilerimizin oturum izinlerine ilişkin başvuruları zamanlıca yapmaları ve sonuçlandırıncaya kadar takip etmeleri gerekmektedir. Geçmiş dönemlerde oturum izni çıkartma konusuna özen göstermeyen öğrencilerimizin Bosna Hersek makamlarınca sınırdışı edildiği ve haklarında ülkeye giriş yasağı konulduğu görülmüştür.

2. Tüm öğrencilerimizin Bosna Hersek’e giriş yaptıkları tarihten itibaren vizesiz kalma süresi 90 gündür. Öğrencilerimizin, oturum izni için bu sürenin bitimini beklemeden en kısa sürede Bosna Hersek makamlarına başvurmaları önem taşımaktadır.

3. Oturum izni başvuruları öğrenim görülen üniversitenin bağlı bulunduğu kantonun Yabancılar Şubesi’ne şahsen veya üniversite aracılığıyla yapılabilmektedir. Ayrıntılı bilgiye www.sps.gov.ba internet adresinden ulaşılabilmektedir.

İlk oturum başvurusu için gerekli belgeler şunlardır:

- Geçici oturum başvuru belgesi (Başvuru belgesi bağlı bulunulan Yabancılar Şubesi’nden temin edilmektedir.),

-Bir adet vesikalık fotoğraf,

-Öğrencinin hamili bulunduğu pasaportun iki adet fotokopisi (Biri öğrenim görülen üniversitenin bağlı bulunduğu kantonun belediyesinden tasdikli olmalıdır),

-Bulunulan eğitim-öğretim yılı içinde devamlı öğrenci olduğunu gösteren öğrenci belgesi (Bosnaca),

-Okul harcını ve diğer okul veya başka makamlara ödenmesi gereken harçlarının ödendiğine dair belge/belgeler,

- Geçimini sağladığını gösteren belge (Banka Hesabında aylık 800 KM x 12 ay miktarında para bulunması veya geçiminin Bosna Hersek uyruklu bir kişi tarafından sağlandığının belgelenmesi),

-Bosna Hersek’teki herhangi bir hastaneden son üç ay içerisinde alınmış sağlık raporu,

- İkamet belgesi,

- Sağlık sigortası bulunduğunu gösteren belge,

-Sabıka kaydı (T.C. Saraybosna Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesinden veya T.C. Mostar Başkonsolosluğundan temin edilebilmektedir),

-Başvuru bedeli olan 100 KM’nin Yabancılar Şubesi hesabına yatırıldığına dair banka dekontu.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.


Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi, acil durumlar haricinde Pazartesi - Cuma günleri 08:30-12:30 saatleri arasında müracaat almaktadır.
1.1.2018 2.1.2018 Yeni Yıl
1.3.2018 1.3.2018 BH Bağımsızlık Günü
1.5.2018 2.5.2018 İşçi Bayramı
15.6.2018 15.6.2018 Ramazan Bayramı
21.8.2018 21.8.2018 Kurban Bayramı
29.10.2018 29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
25.11.2018 25.11.2018 BH Milli Günü