Büyükelçi Cihad Erginay'ın Veda Mesajı

Saraybosna Büyükelçiliği 03.11.2016

Kıymetli Dostlarımız,

Türkiye Cumhuriyeti’nin Saraybosna Büyükelçisi olma gururuyla 2014’ten bu yana görev yaptığım Bosna Hersek’e veda etme zamanı geldi. Görevim süresince ülkelerimiz arasındaki tarihi ve kültürel ilişkiler ile Türkiye’de yaşayan milyonlarca Bosna Hersek kökenli vatandaşımızın bu ülkeye duyduğu manevi bağ bana her zaman yol gösterdi, güç kattı. Hersek bölgesindeki Konjic’ten Anadolu’ya göç etmiş bir ailenin dördüncü kuşak temsilcisi olmam nedeniyle özel duygularla bağlı olduğum bu ülke, her zaman ikinci bir vatan olarak gönlümdeki en samimi ve güzel yerini koruyacak.

Görev sürem boyunca ailemle birlikte Bosna Hersek’in her köşesini ziyaret ettik, bütün halklarıyla yakın ilişkiler kurduk, sıcak ilgileriyle karşılaştık, ayrıca bu ülkede yaşayan vatandaşlarımızla iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi için birlikte çalıştık.

Mesai arkadaşlarımla birlikte en üst düzeylerde, karşılıklı ilişkilerimizi geliştiren çok sayıdaki ziyaretin, toplantının başarılı ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesine katkıda bulunmaktan onur duyduk.

Bosna Hersek, yakın tarihinde yıkıcı bir savaş ve topraklarında mahkemelerce tanınan soykırım ve toplu katliamları yaşamış bir ülke olarak, yaralarının sarılmasında ve kalkınma hamlelerinde hepimizin yakınlığına ve desteğine layıktır. Dünyanın gözü önünde ve Avrupa’nın kalbinde meydana gelen soykırımı unutmadan ve unutturmadan, Bosna Hersek’in geçmişte olduğu gibi tekrar çok kültürlülüğün örneği olması için gayret göstermekteyiz. Bu duygularla hep Srebrenitsa anneleri gibi savaş mağdurlarının ve yakınlarının acılarını paylaştık, kimi zaman evlatları kimi zaman kardeşleri olmaya çalıştık.

Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki siyasi ve sosyal ilişkilerin yoğunluğunun ekonomik alana da yansımasını hedefleyerek, ticari ve ekonomik faaliyetlerin geliştirilebilmesine öncelik verdik. 2013 yılında 400 milyon ABD Doları olan ticaret hacmimizin 2016 yılında 550 milyon ABD Dolarına ulaşmasından kıvanç duyduk. Bu süre zarfında ticaret yapısının dengeye kavuşturulduğunu, Bosna Hersek’in ihracatında söz sahibi olan en büyük yatırımlardan ikisinin Türkiye kökenli olduğunu da gururla ifade etmek isterim. Bosna Hersek ekonomisinin Türkiye’den gelecek yatırımlarla daha da geliştirilmesi, aynı zamanda Bosna Hersek’teki istihdam olanaklarının artırılabilmesi için çabalarımız sürdürülecektir.

Bosna Hersek’in hak ettiği kalkınmışlık düzeyine kavuşması için tarım, hayvancılık, ulaştırma, turizm, sağlık gibi pek çok alanda gerek kurumlarımız gerekse belediyelerimiz aracılığıyla katkıda bulunmaktan ve dost Bosna Herseklilerin hayatlarına doğrudan dokunabilmekten memnuniyet duyduk. Ülkemizin uygun koşullu kredi hatları yoluyla ülke genelinde istihdam olanağı sağlayarak geri dönüşleri ve KOBİ’leri destekleme yönünde yoğun çaba gösterdiğinin altını çizmek isterim. Böylelikle, Bosna Hersek’in yaşanan acıların öncesindeki günlerine dönmesini, kardeş Bosna Herseklilerin evlerine, topraklarına refah içerisinde yeniden yerleşebilmelerini sağlamaya çalıştık.

Bosna Hersek’teki ortak kültürel mirasımızın ihyası ve daha geniş kitlelerce tanınabilmesi için sayısız proje ve faaliyet hayata geçirdik. Son olarak Banja Luka’daki Ferhadiye Camiinin inşasını bitirdik ve açılışını gerçekleştirdik, ayrıca Sokullu Mehmet Paşa Köprüsünün restorasyonunu tamamladık.

Bosna Hersek’li gençler arasında Türkçe’ye her yıl daha büyük bir ilgi olduğunu görmek bizler için sevindiricidir. Bu sayededir ki hâlihazırda Bosna Hersek Federasyonu’nda Türkçe’nin ikinci seçmeli yabancı dil olarak okutulduğu kantonların sayısı 7’ye ve Türkçe öğrenen öğrencilerin sayısı ise 7000’e ulaşmıştır. Yine bu sayededir ki Türkiye dışındaki en büyük 23 Nisan Çocuk Şenliği geçtiğimiz yıllardan bu yana gelenekselleşerek Bosna Hersek’te gerçekleştirilmektedir.

Türkiye, Bosna Hersek’le sadece ikili ilişkiler açısından değil, Bosna Hersek’in Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşme hedefleri çerçevesinde de yakın işbirliği sergilemektedir. Görev sürem boyunca Bosna Hersek’in Avrupa Birliği’ne üyelik ve NATO/MAP sürecinin aktivasyonu bağlamında elde ettiği gelişmeler bizleri en az Bosna Hersek’liler kadar gururlandırmıştır.

Ülkemizin Bosna Hersek’le sahip olduğu yakın ilişkilerin, ilerleyen dönemde Bosna Hersek’teki siz değerli vatandaşlarımız sayesinde daha da olumlu bir seyir kazanacağına inancım tamdır. Görev sürem boyunca toplumumuz mensupları arasındaki bağların geliştirilebilmesi için sosyal medya araçlarını etkin bir şekilde kullandık, vatandaşlarımızın birçok konudaki duyurulara ve bilgiye hızlı ve doğrudan erişimini teminen e-posta ile bilgilendirme uygulaması için veri tabanı oluşturduk, aynı zamanda özel günlerde düzenlediğimiz faaliyetlerimizle adetlerimizin ülkemizden uzakta, Bosna Hersek’te de hayat bulmasını sağladık.

Tüm faaliyetlerimizde bizlere desteklerini esirgemeyen, her biri başarısıyla takdir toplayan ve Bosna Hersek’te birer marka haline gelmiş Ziraat Bankası, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, Türk Havayolları, Anadolu Ajansı, TRT gibi kurum ve kuruluş temsilcilerimize ve bağlı müşavirlerimiz ile ülkenin güvenliğine katkı sağlayan Türk Temsil Heyetimize teşekkür ederim.

Mesajıma son vermeden önce burada şunu da özellikle ifade etmek isterim ki, ülkemizde 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimini takiben Bosna Hersek’li yetkililerin ve Bosna Hersek toplumunun Türkiye’ye verdiği hızlı ve koşulsuz destek bizim için çok kıymetlidir. Bunun için Bosna Hersek’e ve değerli vatandaşlarına teşekkürü ayrı bir borç bilirim. Böylece Bosna Hersek, Türkiye’nin zor günlerinde de güvenebileceği gerçek bir dost olduğunu bütün dünyaya sergilemiştir.

Bu düşüncelerle, Bosna Hersek’teki vatandaşlarımıza görev sürem boyunca bana ve eşime gösterdikleri yakınlık, aynı zamanda Bosna Hersek insanının sergilediği sıcak ev sahipliği için bir kez daha teşekkür ediyor, sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimi sunuyorum.

Dovijenja, Allah’a emanet.

Cihad Erginay
Büyükelçi


Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi, acil durumlar haricinde Pazartesi - Cuma günleri 08:30-12:30 saatleri arasında müracaat almaktadır.
1.1.2018 2.1.2018 Yeni Yıl
1.3.2018 1.3.2018 BH Bağımsızlık Günü
1.5.2018 2.5.2018 İşçi Bayramı
15.6.2018 15.6.2018 Ramazan Bayramı
21.8.2018 21.8.2018 Kurban Bayramı
29.10.2018 29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
25.11.2018 25.11.2018 BH Milli Günü