Büyükelçi Haldun Koç’un Göreve Başlaması Vesilesiyle Yayınlanan Mesaj

Saraybosna Büyükelçiliği 14.11.2016

Kıymetli Vatandaşlarım, Değerli Bosna Hersekliler,

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sayın Bakir İzetbegoviç’e, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzalayarak gönderdiği güven mektubumu sunarak görevime resmen başlamış bulunuyor, tüm Bosna Hersek halkını ve Bosna Hersek’te yaşayan Türk vatandaşlarını saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum.

Saraybosna’daki mesaimin, iki ülkenin ortak mutluluğuna, halklarımız arasında geçmişten süregelen kader birliğinin pekiştirilmesine yönelik, Bosna Hersek kurumlarına ve toplumuna somut katma değer sağlayacak projelerle geçmesini başlıca önceliğim olarak belirlediğimi tüm vatandaşlarımızın ve Bosna Hersekli dostlarımızın bilmesini istiyor; ve bu onurlu görevi benden önce de sürdüren değerli meslektaşlarıma gösterilen çok değerli yardımseverlik ve desteğin şahsım ve mesai arkadaşlarım için devam etmesini diliyorum.

Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ilişkilerin memnuniyet verici düzeyinde, öncelikle iki ülke halkları arasındaki derin ortak geçmiş, kültürel yakınlık ve en önemlisi yoğun aile bağlarının varlığının etkisi olduğunu düşünüyorum. Bunun etkisiyle buradaki görevimi farklı bir özveri ve hissiyat içerisinde sürdüreceğime inanıyorum. Eşimin Bosna Hersek’ten Anadolu’ya göçen bir aileye mensup olması, kökleri geniş bir coğrafyaya uzanan, yüzyıllardır diri ve bereketli aile ağacında yer alma ayrıcalığını şahsıma da tanıyor. Ortak geçmişimizden gelen birlik duygusunun, geleceğe dair ortak gayelerimizi gerçekleştirmek bakımından sahip olduğu önemi, en somut, vücut bulmuş haliyle kendi ailemde/çocuklarımda görüyorum. Bosna Hersek’i ikinci bir sıla, ailem için huzurlu bir yuva ve beşeri değerleriyle, toprağıyla, gelişme potansiyeliyle verimli bir çalışma alanı olarak görüyorum.

Bosna Hersek’le aramızdaki bu aile bağı nedeniyle, bugün görevime başlarken duyduğum heyecan, her diplomatın Büyükelçilik görevine geldiğinde duyduğu coşkunun ötesine geçiyor. Meslek hayatım boyunca çeşitli alanlarda edindiğim tecrübeleri Bosna Hersek halkının hayatına dokunacak ve buradaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına en üst kalite ve etkinlikte hizmet sunacak şekilde değerlendirme arzumu, hem ülkemin hizmetinde, hem de Bosna Hersek halkının evsahipliğinde üstlenmek benim için ayrı bir anlam taşıyor. Benim ve ailemin Bosna Hersek’in her köşesinde kendisine ait bir şeyler bulacağına, burada kendimizi ana yurdumuzda, hatta evimizde hissedeceğimize inancım, Bosna Hersek halkının geleneksel sıcaklığı ve konukseverliği sayesinde güçleniyor.

Büyükelçiliğimizin konumu gereği ve devletin karar alma merkezi konumunda olması nedeniyle Bosna Hersek’te bulunacağımız sürenin önemli bir kısmı Saraybosna’da geçecektir. Bununla birlikte, daha önce yakın ülkelerdeki görevlerim sırasında yalnızca kısa ziyaretlerle görme fırsatı bulabildiğim bu güzel toprakları daha yakından tanımak ve her köşesinde ülkem ve ailem adına Bosna Hersekli kardeşlerimizle yeni dostluklar geliştirmek için imkanlar elverdikçe seyahatler yapmaya özen göstereceğim. Bu seyahatlerin, benim ve Büyükelçiliğimizin çalışmalarına derinlik kazandıracağına inanıyorum.

Her iki ülkenin ortak değerler ve faydalar çerçevesinde geliştirdiği işbirliği ruhunu en üst düzeyde benimsemesi, sahada görev yapan bizlerin önüne yararlı fikirler üretmek, projeler gerçekleştirmek ve sinerjinin somut sonuçlara ulaşması yolunda yeni açılımlar yapmak yönünde bizleri cesaretlendiriyor.

Bosna Hersek’te yaşayan ve çalışan ya da ziyareti sırasında konsolosluk hizmetlerine ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın işlemlerini daha hızlı ve hatasız biçimde gerçekleştirmek hedefiyle tüm vatandaşlarımıza konsolosluk hizmetlerinde kaliteli hizmet sunmaya Saraybosna’daki görevim sırasında da öncelik vereceğimi bu vesileyle ifade etmek isterim.

Saygıdeğer vatandaşlarım, Büyükelçiliğimizin kapısı sizlere daima açıktır. Büyükelçiliğimiz Bosna Hersek’teki evinizdir. Bosna Hersekli tüm dostlarımızı Büyükelçiliğimizde ağırlamak ve ülkemizi tanıtmak görevimizdir. Önceki Büyükelçilerimizden devraldığımız bayrağı daha ileri bir noktaya taşımak temel hedefimizdir. Sizlere daha etkin ve iyi hizmet sunabilmek adına önerilerinize açık olduğumu belirtir, şahsım, ailem ve personelim adına hepinize saygı ve selamlarımı sunarım.

Haldun Koç

Büyükelçi


Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi, acil durumlar haricinde Pazartesi - Cuma günleri 08:30-12:30 saatleri arasında müracaat almaktadır.
1.1.2018 2.1.2018 Yeni Yıl
1.3.2018 1.3.2018 BH Bağımsızlık Günü
1.5.2018 2.5.2018 İşçi Bayramı
15.6.2018 15.6.2018 Ramazan Bayramı
21.8.2018 21.8.2018 Kurban Bayramı
29.10.2018 29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
25.11.2018 25.11.2018 BH Milli Günü