Büyükelçi Sayın Cihad Erginay'ın "Türkiye Mezunları Derneği" Tanıtım Toplantısındaki Konuşması

Cihad Erginay 09.10.2014
Sayın Milletvekillerim,
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Köse,
Bosna Hersek’te yaşayan toplumumuz mensupları ve işadamlarımız,
Bosna Hersek’te görev yapan kurumumuz temsilcileri ve
Türkiye’mizdeki okullardan mezun olmuş kıymetli Bosna Hersekli dostlarımız,

Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçiliğinde düzenlediğimiz “Türkiye Mezunları Derneği”nin (TÜMED’in) kuruluş ve tanıtım toplantısı ve bilahare geçeceğimiz resepsiyona hoşgeldiniz.

Öyle zannediyorum ki bu akşamki birlikteliğimiz Saraybosna’da görev yapacağım süre içerisinde en iftihar ve memnuniyetle anımsayacağım faaliyetlerden birisi olacaktır. Yaklaşık üç ay önce göreve başladığımda Büyükelçilikteki ve bağlı kurumlarda görev yapan arkadaşlarla hep böyle bir oluşumun eksikliğinden bahsedip, atılabilecek adımlar hakkında düşünmüştük. Sonra baktık ki bugün TÜMED’in yönetimindeki bazı arkadaşlar bu bağlamda harekete geçmişler ve gerekli adımları atmışlar. Bu adımın mezunların kendilerinden gelmiş olması ayrıca mutluluk vericidir ve ilgili tüm arkadaşlara içtenlikle teşekkür ederim.

Malumunuz olduğu üzere, ülkemizle Bosna Hersek arasında yakın tarihi, ekonomik ve sosyal ilişkiler bulunmaktadır. Ülkemiz Bosna Hersek’in bir bütün olarak ekonomik kalkınması ve Avrupa Atlantik kurumlarına katılımı için gayret göstermekte, kültürel ve tarihi mirasının korunması için birçok proje yürütmektedir.

Ancak bunlar, yoğun ilişkilerimizin sadece küçük bir bölümünü temsil etmektedir. Nitekim ülkelerimiz arasındaki insani ilişkiler, apayrı ve önemli bir yere sahiptir.

Ülkemizde yaşayan Bosna Hersek kökenli milyonlarca vatandaşımızın yanı sıra ülkemizden her yıl giderek artan sayıda binlerce turist bu güzel ülkeyi ziyaret etmekte, hâlihazırda iki binden fazla öğrencimiz Bosna Hersek’te öğrenim görmektedir.

Benzer şekilde her yıl binlerce Bosna Hersekli, çeşitli vesilelerle ülkemizi ziyaret etmekte, öğrenciler, öğrenim hayatlarını sürdürmek için Türkiye’yi seçmektedir.

Bu tür karşılıklı temaslar, iki ülke arasındaki insani bağların güçlenmesine vesile teşkil etmekte, halklarımız arasındaki sıcak ilişkiler ve ülkelerimiz arasındaki verimli bağlar için çok sağlam ve sarsılmaz bir temel oluşturmaktadır.

Kıymetli misafirler,

Bugün burada tanıtımını yapmak üzere bulunduğumuz Bosna Hersek Türkiye Mezunları Derneği de, ülkemizle Bosna Hersek arasındaki yoğun sosyal ilişkilerin bir sonucu olarak doğmuş önemli bir girişimdir.

Türkiye’de okumuş, Türkiye’ye gönülden bağlanmış, bazıları Türkiye’den evlenmiş ülkemizi adeta ikinci vatan olarak addeden Bosna Hersek’lilerce kurulmuş olan TÜMED’in, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin gelecek dönemde daha da güç kazanması için önemli katkılar sağlayacağına inancım tamdır.

Bazılarınız Türkiye’deki eğitiminizi tamamladıktan sonra Bosna Hersek’e dönerek ülkenizde çeşitli önemli görevler üstlendiniz. Bazılarınız ise Türkiye bağlantılı kurumlarda veya işletmelerde çalışmaktasınız. Ancak ne yapıyor olursanız olun, inanıyorum ki öğrencilik yıllarında Türkiye’de kurduğunuz bağlar bugün hala devam etmektedir. Ben Türkiye’nin buradaki en yetkili temsilcisi olarak izninizle bugün size bir görev vermek istiyorum. Bosna Hersek’te kendi anavatanınızda, ikinci vatanınız olarak gördüğünüz Türkiye’nin gönüllü elçileri olun. Bulunduğunuz çevrelerde Türkiye’yi tanıtın. Türkiye-Bosna Hersek kardeşliğini tanıtın. İki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesi ve çeşitlendirilmesi için kanaat önderliği yapın. Büyükelçiliğimizin ve bağlı kuruluşlarımızın faaliyetlerini takip edin, hatta katkıda bulunun. Bu faaliyetlerin kamuoyuna yeterince duyurulmasına, algılanmasına katkıda bulunun. Ayrıca bu faaliyetlerimiz konusunda olabilecek düşüncelerinizi bizimle paylaşın. Sizin görüş ve yönlendirmelerinize daima açık olduğumuzu unutmayın.

Sizden diğer bir ricam, Bosna Hersek’te faaliyet gösteren işadamlarımızla temas içerisinde olun. Bundan siz istifade edeceksiniz. Mezunlar olarak birbirinizle bağlarınızı koparmayın. Dayanışma sergileyin.

TÜMED’in oluşumuna katkıda bulunan, parçası olan herkesi buradan tekrar tebrik ediyorum. Unutmayın ki Türkiye ve Büyükelçiliğimiz her zaman yanınızdadır.

Hepinize katılımınızla toplantımıza şeref verdiğiniz ve burada bulunduğunuz için teşekkür ediyorum.

Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi, acil durumlar haricinde Pazartesi - Cuma günleri 08:30-12:30 saatleri arasında müracaat almaktadır.
1.1.2018 2.1.2018 Yeni Yıl
1.3.2018 1.3.2018 BH Bağımsızlık Günü
1.5.2018 2.5.2018 İşçi Bayramı
15.6.2018 15.6.2018 Ramazan Bayramı
21.8.2018 21.8.2018 Kurban Bayramı
29.10.2018 29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
25.11.2018 25.11.2018 BH Milli Günü