FK Sarajevo - Galatasaray SK arasında oynanacak dostluk maçı öncesi Büyükelçiliğimizde düzenlenen Basın Toplantısı münasebetiyle yapılan konuşma

Cihad ERGİNAY 14.11.2015

Saraybosna ve Galatasaray Kulüp Yöneticileri ve Futbolcuları,

Değerli Misafirler,

Kıymetli Basın Mensupları,

Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçiliği’ne hoşgeldiniz.

Sizleri burada ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz.

Öncelikle, Paris’te dün akşam yaşanan korkunç terör saldırısı nedeniyle derin üzüntülerimi ve taziyelerimi sunmak istiyorum. Bir spor müsabakası sırasında ve kentin en merkezi mekanlarında gerçekleştirilen, çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olan bu şiddet eylemini ve terörün her şeklini kınıyoruz.

Bugün burada sponsorluğu THY tarafından sağlanan ve ayrıca Ziraat Bankası gibi diğer Türk yatırımcılarının da katkılarıyla gerçekleştirilen “GalataSarayBosna” dostluk maçı vesilesiyle düzenlediğimiz basın toplantısında birlikteyiz.

Takımlarımıza yoğun programları içerisinde bu maçı da takvimlerine ekledikleri için teşekkür ediyoruz.

Ve bu vesileyle, UEFA şampiyonu, ayrıca geçtiğimiz sezon 20. kez Türkiye Süper Lig şampiyonu olan Galatasaray’ı ağırlamaktan onur duyuyoruz. Bu vesileyle tüm Galatasaray kafilesine, Yönetim Kurulu Üyesi Tarık Taşar ve Teknik Direktör Hamza Hamzaoğlu şahsında şükranlarımı sunuyorum.

Galatasaray bildiğiniz gibi çok önemli geleneği olan ve sadece futbol değil, birçok spor dalında öncülük yapan bir camia, bir kulüptür. Galatasaray, 2000 yılında UEFA Kupası finalinde Arsenal’i 4-1 yenerek kupayı kazanan ilk ve tek Türk takımı olarak tarihe geçmiştir. Kupaya giden yolda Real Madrid’in 2-1 mağlup edilerek kupanın kazanılması da eminim ki tüm futbolseverlerin hafızalarında tazeliğini korumaktadır.

Ülkemizin dört yıldızlı tek takımı olan ve dünyanın en iyi futbol kulüpleri listesinde yer edinerek bir dünya markası olarak kabul gören Galatasaray’ın bu başarıları saymakla bitmez. Malumunuz, bu dostluk maçı esasen Türkiye ile BH arasındaki dostluktan mülhemdir. Birçok BH’linin ülkemize duyduğu yakınlık kapsamında, kendi takımlarının yanı sıra ülkemiz takımlarından birini de desteklediğini ve birçok kişinin özellikle Galatasaray sempatizanı olduğunu biliyorum. Ayrıca, başta Saraybosna’nın ünlü simalarından Tarık Hodziç olmak üzere birçok BH’li sporcu da Galatasaray’da ve ülkemizin diğer kulüplerinde başarıyla faaliyet göstermiş olup, bu ilişkiler sürdürülmektedir.

Ülkemiz ve BH arasındaki bu yakınlığın, sportif etkinlikler ve dostluk maçlarıyla daha da yakın ve görünür kılınması önem taşımaktadır. Bugün BH’in en fazla taraftarı olan takımlarından Sarajevo Futbol Klübü ile gerçekleştirilecek dostluk maçı, şüphesiz ki BH ve Türkiye’deki futbolseverlerce büyük bir heyecan ve ilgiyle izlenecektir. Sporun her alanında olduğu gibi futbolda da centilmenliğin ön planda olmasına yönelik dileğimiz, sporun insanları birleştirici özelliği ön plana çıkarılarak bu maç ile bir kez daha vurgulanabilecektir. BH ile gerçekleştireceğimiz maçta skor ne olursa olsun, kazanan ülkemiz ve BH arasındaki kardeşlik duygusu olacaktır.

Geçtiğimiz sezon THY’nin sponsor olduğu ilk yıl BH Premier Ligi şampiyonu olan Saraybosna/Sarajevo Futbol Kulübüne de evsahipliği için teşekkür ediyoruz. Bu meyanda, faaliyetin düzenlenmesinde emeği geçen Saraybosna’ya geldikleri ilk andan itibaren takımımıza gösterdikleri yakın konukseverlik ve dostlarımız Sayın Dino Selimoviç ve Sayın Edis Kusturica’ya içten teşekkürler.

Bu akşam saat 18:30’da Koşevo Stadında tüm futbolseverleri ve dostlarımızı görmeyi ve güzel bir maç izlemeyi diliyoruz. Hava koşulları da bize yardımcı oldu bugünlerde.

Önümüzdeki dönemde de ülkemiz, halklarımız ve kulüplerimiz arasında dostluğumuzu ortaya koyacak, sembolize edecek faaliyetlerde buluşmak üzere, herkese katılımı için teşekkür ederim.


Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi, acil durumlar haricinde Pazartesi - Cuma günleri 08:30-12:30 saatleri arasında müracaat almaktadır.
1.1.2018 2.1.2018 Yeni Yıl
1.3.2018 1.3.2018 BH Bağımsızlık Günü
1.5.2018 2.5.2018 İşçi Bayramı
15.6.2018 15.6.2018 Ramazan Bayramı
21.8.2018 21.8.2018 Kurban Bayramı
29.10.2018 29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
25.11.2018 25.11.2018 BH Milli Günü