Türkiye Cumhuriyeti

Saraybosna Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Açıklama , 16.07.2016

“Türkiye’de yaşanan seçilmiş bir hükümete yönelik bir darbe girişimidir. Milletimiz birlik ve beraberlik içinde buna karşı koymuştur. Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz görev başındadır. Bu Türk Silahlı Kuvvetlerinin tümünün karıştığı bir olay değildir. TSK içindeki bir grubun faaliyetidir ve buna milletimizce gereken cevap verilmiştir.”

“Dešavanja u Turskoj su pokušaj udara na demokratski izabranu vladu. Turski narod je to osujetio, u jedinstvu i solidarnosti. Naš predsjednik i Vlada su na vlasti. Turske Oružane snage  nisu u cjelosti bile upletene u dešavanja. Pokušaj udara sprovela je jedna grupa unutar Oružanih snaga na šta je uslijedio zasluženi odgovor našeg naroda.”  

“The situation unfolded in Turkey was a coup attempt to overthrow the democratically-elected government. This attempt was foiled by the Turkish people in unity and solidarity. Our President and Government are in charge. Turkish Armed Forces was not involved in the coup attempt in its entirety. It was conducted by a clique within the Armed Forces and received a well-deserved response from our nation.”