Türkiye Cumhuriyeti

Saraybosna Büyükelçiliği

Konuşma Metinleri

Büyükelçi Sayın Cihad Erginay'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Vesilesiyle Düzenlenen Resepsiyondaki Konuşması, 01.09.2014

Sayın Savunma Bakanı Zekeriya Osmiç,
Sayın Bosna Hersek Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ante Jelac,
Dost Ülke Bosna Hersek’in değerli yetkilileri,
Kordiplomatiğin seçkin temsilcileri,
Kıymetli vatandaşlar,
Değerli Konuklar,

Asil Türk Milleti ve Kahraman Türk Ordusunun, Başkomutan Ulu Önder Atatürk'ün önderliğinde gerçekleştirdiği büyük zaferin 92. yıldönümünü bugün burada sizlerle birlikte kutlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşamaktayım.
Bizlerin bu günlere gelmesini sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahraman Mehmetçiklerimize ve aziz milletimize en derin şükranlarımı sunar, saygıyla anar, sizleri en kalbi duygularımla selamlarım.
Türk milletinin türlü zorluklar ve mahrumiyet içinde olduğu bir dönemin, büyük fedakârlıklarla Türk ordusunun milleti ile bütünleşerek, birlik ve beraberlik içinde, azim ve sabırla aşıldığı, Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da çok güç şartlarda Samsun'a çıkmasıyla başlayan Milli Mücadelenin zafere ulaştığı tarihtir 30 Ağustos 1922.
Büyük Zafer ile özgürlük, bağımsızlık ve birlik-beraberlik temelinde yaşama kararlılığımız tüm dünyanın gözleri önüne serilmiş, Anadolu’nun sonsuza kadar Türk yurdu olduğu dünyaya ilan edilmiştir.
30 Ağustos Zaferi'nin ardından sağlam ve güçlü temeller üzerinde kurulan modern Türkiye Cumhuriyeti, bugün geleceğe umutla bakan, sürekli atılım içinde olan; dinamik ekonomisi, gelişen demokrasisiyle dünya sistemine daima yapıcı katkılar sağlayan; modern, müreffeh ve güçlü bir devlet olarak yükselmektedir.
Bu ortam içerisinde Türkiye-Bosna Hersek dost ve kardeşliğinin ne denli sarsılmaz, çok boyutlu ve güçlü olduğunu geldiğim günden bu yana bizzat gözlemledim. Bundan sonra da dost ve kardeş iki ülke olarak beraberce atılan güzel adımların ilerletileceğine, güçlendirilip geliştirileceğine olan inancım tamdır.
Bu düşüncelerle, Zafer Bayramı’mızı en içten duygularımla kutluyor, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.