Türkiye Cumhuriyeti

Saraybosna Büyükelçiliği

Konuşma Metinleri

Büyükelçiliğimiz himayesinde Kuratör Beste Gürsu tarafından düzenlenen tezhip ve minyatür sanatçısı Mihaela Alpayer'in ‘’İstanbul Güzellemesi’’ adlı minyatür sergisinin açılışı, 28.01.2015

Sayın konuklar, hepiniz Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine hoşgeldiniz. Dobrodosli.

Bugün çok özel bir Minyatür sergisinin açılışını yapıyoruz. Serginin başlığı “Büyüleyici İstanbul”. İstanbul’un büyüleyici niteliği asırlardır çeşitli biçimlerde betimlenmiştir, anlatılmıştır. Şiirlere, şarkılara konu olmuştur. Ancak orijinal anlatımlarından biri minyatürdür.

Sergiyi gezdikçe göreceksiniz ki minyatür sanatı inanılmaz ayrıntılı, emek yoğun ve zor bir sanat dalı. Bir eseri tamamlamak aylar alıyor. Bu anlamda tüm minyatür sanatçılarına sabır diliyoruz.

Bugün sergilenen eserlerin sahibi, Sanatçımız Mihaela Alpayer. Kendisi de eserleri gibi esasında ilginç bir hikaye. Zira Mihaela Romanya doğumlu bir sanatçı ve bir gün okuduğu “Binbir gece masalları”ndan sonra aldığı ilhamla gönlünü Klasik Türk Sanatlarına kaptırıyor. Bu alandaki en iyi ustalarla çalıştıktan sonra,  gördüğünüz gibi kendisi de ustalık mertebesine ulaşıyor.

Yapılan basın açıklamasında belirtildiği gibi, Mihaela klasik anlayışa sadık kalmakla birlikte, eserlerine modern yorum da katmış ve böylelikle kendine özgü yeni açılımlar yapmıştır. İstanbul’a olan sevgisinden, farklı iki kültürün özünden beslenerek çalışmalarına geçmişin büyüleyici ve mistik etkisini aktarmayı başarmıştır. Birçok ödül kazanmıştır ve eserleri koleksiyonlarda yeralmaktadır.

Bu sergiyi mümkün kılan Küratör Beste Gürsu ve İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği (İKASD) ile Türk Hava Yollarına ve Büyükelçiliğimiz mensuplarına teşekkür ederim. İKASD’ın önümüzdeki dönem Saraybosna’daki yeni faaliyetlerini de izlemeye devam ediniz.

Şimdi izninizle sözü kısaca Sayın Beste Gürsu’ya vermek istiyorum, hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ederim.