Türkiye Cumhuriyeti

Saraybosna Büyükelçiliği

Konuşma Metinleri

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Vesilesiyle Zenica Arena’da Düzenlenen Çocuk Şenliğinde Yapılan Konuşma, 20.04.2016

Sayın Bakanım,
Türkiyemizden gelen değerli misafirler,
Burada bulunan ve Çocuk Şenliğinin gerçekleştirilmesini mümkün kılan Bosna Hersek’in kıymetli yetkilileri,
SEVGİLİ ÇOCUKLAR!

Bu şenliğimizi geçen yıl da Zenica’da gerçekleştirmiştik. Zenica’nın evsahipliğinden o kadar etkilendik ki bu yıl tekrar burada yapmaya karar verdik. Sayın Kanton Başbakanı, Belediye Başkanı teşekkür ederiz.

Diğer bir teşekkürü YEE Başkanı Sayın Şeref Ateş’in şahsında bugünü mümkün kılan YEE ve YETKM personeline etmek istiyorum.

Bosna Hersek’teki Türkoloji kürsülerimizde okuyan onlarca öğrenciyle birlikte gönüllü kadrosuyla organizasyonda rol oynayan Dostluk Köprüleri Derneğine ve Başkanı Sayın Jasmin İmamoviç’e de teşekkürler.

Ayrıca değerli desteklerini sunan, sponsorluklarıyla katkıda bulunan başta MEB, Federasyon Eğitim Bakanlığı, Ziraat Bankası, Türk Temsil Heyeti, THY, TRT, AA, TİKA, IUS, Türk Diyanet Vakfı ve logoları yandaki panolarda yer alan tüm kurum, kuruluş, Valilik, Belediye ve iş çevrelerimize sonsuz teşekkürler.

23 Nisan 1920 milletimizin iradesini temsil eden Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı tarihtir. Bu tarih ülkemizde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar milletin geleceğidir ve onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak 23 Nisan gününü çocuklara armağan etmiştir ve bu tarih çocuk bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Sevgili çocuklar,

Sizlere çok güzel bir program hazırlandı.

Hem sizlerin, hem de TRT aracılığıyla programı Türkiye’de izleyen kardeşlerinizin beğeneceğini umuyorum.

Programımız bazı gösteriler ve çekilişlerle başlamıştı, aynı hızla devam edecek ve değerli sanatçı Dino Merlin’in konseriyle sona erecek. Dino Merlin aynı zamanda 23 Nisan’da İstanbul’da hayranlarıyla buluşacak ve Çocuk Bayramımızda bizlerle olacak.

Hepinize katılımınız için teşekkür ediyorum. Çocuk Bayramınız kutlu olsun. Buradaki kardeşlerimize Türkçe öğrenmeyi seçtikleri için teşekkür ediyorum. Türkiye’deki kardeşlerimize de Bosna Hersek’ten selamlar, sevgiler.