Büyükelçi Sayın Cihad Erginay'ın Bosna Hersek'teki Türk Toplumuna Yönelik Mesajı

Saraybosna Büyükelçiliği 20.07.2014

Bosna Hersek’te yaşayan değerli toplumumuz mensupları,

Siz değerli vatandaşlarımızın buradaki varlığı, yüzyıllara dayanan yakın ilişkilerimizin bulunduğu Bosna Hersek toplumu ile diyalogumuzun arttırılmasında büyük önem taşımaktadır. Paylaştığımız ortak kültürün kaybolmaması ve kuvvetlenerek görünür kılınması, ülkemizin kaydettiği gelişmişlik düzeyi ışığında edindiğimiz bilgi ve deneyimlerin Bosna Hersek ile paylaşılması, siz değerli vatandaşlarımızın burada gösterdikleri başarılı çalışmalar ve yoğun emekle mümkündür.

10 Temmuz 2014 tarihinde güven mektubumu sunarak göreve başladığım Bosna Hersek’te, ben de sizlerle paylaştığım heyecan ve çalışma şevkiyle ihtiyaç duyduğunuz her konuda yanınızda olduğumu belirtmek isterim. Sizlerle birlik, beraberlik ve kuvvetli bir işbirliği içerisinde Büyükelçilik ve tüm bağlı kuruluşlar olarak çalışmalarımızı sürdürmeyi hedeflemekteyim.

Ülkemizde başta Bosna Hersek olmak üzere Balkan kökenli pek çok vatandaşımız bulunmaktadır. Bu durum akrabalık ve komşuluk ilişkilerinin de devreye girmesiyle bu ülkeyle olan kalbi bağlarımızı daha da kuvvetlendirmektedir. Biz ülke olarak bu kültürel bağların korunmasına özel bir önem vermenin yanı sıra Bosna Hersek’teki sağlık, eğitim, bilim gibi alanlardaki kurumların geliştirilmesini de önemsiyor ve destekliyoruz. Zira Bosna Hersek’in kalkınması ve refahı, her zaman desteklediğimiz ve gözettiğimiz bir öncelik olmuştur. Bu bağlamda Bosna Hersek ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizin geliştirilmesi de gündemimizin daimi maddeleri arasında yer alacaktır.

Bosna Hersek’in kalkınması ve böylelikle uluslararası toplum içerisinde hak ettiği müreffeh ve saygın yeri alması için çabalarımız sürecektir. Sel felaketinin ardından yapılan yardım faaliyetlerinde Türkiye’nin en fazla ve etkin katkı sağlayan ülkelerin başında yer alması da bu bağlamdaki yaklaşımımızın bir örneğidir.

İki ülke arasındaki ilişkilerin düzeyine verdiğimiz önemin bir başka göstergesi olan yeni Büyükelçilik binamızda, süratli ve kaliteli bir şekilde her iki ülke vatandaşlarına güler yüzle hizmet vermeyi sürdüreceğiz. Önümüzdeki haftalarda Büyükelçiliğimiz binasında da kurulacak oy sandıklarında yurtdışında adres beyanında bulunmuş olan vatandaşlarımızla birlikte ilk defa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oylarımızı kullanacağız.

Bu mesajımızla birlikte, gerek Büyükelçiliğimiz, gerek bağlı kuruluşlarımız tarafından düzenlenecek, gerekse de yurdumuzdan buraya gelecek faaliyetler/etkinlikleri veya muhtelif konulardaki duyurularımızı sizlere en hızlı biçimde duyurabilmek amacıyla e-posta yoluyla yeni bir doğrudan dağıtım sistemi başlatıyoruz. Bu hizmetimiz, şimdiye kadar Büyükelçiliğimiz internet sayfası veya facebook, twitter hesaplarımıza ilave olarak sunulmaktadır. Bu ve diğer konulardaki değerli görüş ve katkılarınızı her zaman bekliyoruz.

Son olarak sizlere Büyükelçiliğimizin kapılarının her zaman açık olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Görev dönemimde sizlerle yakın işbirliği içerisinde olmak yönündeki irademi belirterek, saygı ve selamlarımı sunuyorum.

Cihad Erginay

Büyükelçi

Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30 / 14:00 - 18:00

Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi, acil durumlar haricinde Pazartesi - Cuma günleri 08:30-12:30 saatleri arasında müracaat almaktadır.
1.1.2018 2.1.2018 Yeni Yıl
1.3.2018 1.3.2018 BH Bağımsızlık Günü
1.5.2018 2.5.2018 İşçi Bayramı
15.6.2018 15.6.2018 Ramazan Bayramı
21.8.2018 21.8.2018 Kurban Bayramı
29.10.2018 29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
25.11.2018 25.11.2018 BH Milli Günü