Türkiye Cumhuriyeti

Saraybosna Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Büyükelçi Cihad Erginay'ın Kurban Bayramı Mesajı , 23.09.2015

Dost ve kardeş ülke Bosna Hersek’te yaşayan vatandaşlarımızın Kurban Bayramını en içten hislerle kutlarım.

 

Yurtdışında bulunan Türk toplumunun birer mensubu olarak, birliğimizi ve benliğimizi kalıcı kılmamız aramızdaki dayanışma ruhunu korumakla mümkün olabilmektedir. Bu itibarla, milli ve manevi değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılmasına ve aile bağlarımızın pekiştirilmesine fırsat sunan milli ve dini bayramlarımızı birlikte ve coşkuyla kutlamamız önem taşımaktadır.

 

Diğer bayramlarda olduğu gibi, bu bayramı da aramızdaki sevgi, saygı ve hoşgörünün devamına, paylaşma ve dayanışma ruhunun canlı tutulmasına imkan verecek şekilde kutlayacağımıza inanıyorum.

 

Geçtiğimiz yıl Bosna Hersek’te meydana gelen doğal afetler sonrasında ülkemizin resmi kurumlarının yanısıra Anadolu insanının vefalı yardım eli, kardeş Bosna Hersek’teki dini ve etnik aidiyeti ne olursa olsun toplum kesimleri arasında ayrım gözetmeksizin muhtaçlara uzanmıştı. Kurban bayramında dağıtılan etlerle iki ülke vatandaşları arasındaki kardeşlik görünür kılınmıştı. Bu bayramda da kurumlarımızın yanısıra sivil toplum kuruluşlarımız, belediyelerimiz ve vatandaşlarımızın, Bosna Hersek’te yapacakları yardım faaliyetlerinin halklar arasındaki sevgi ve hoşgörüyü güçlendireceğine ve barış içinde bir geleceğin inşasına önemli katkılar sağlayacağına tüm kalbimle inanıyorum.

 

Bu vesileyle, 25 Eylül günü saat 14:00’de Büyükelçiliğimizde (Vilsonovo Setalista bb. 71000) gerçekleştirilecek bayramlaşmada sizlerle bir araya gelmeyi ve bayram ruhunu hep birlikte yaşamayı arzu ederiz.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, ailem ve Büyükelçiliğimizdeki tüm mesai arkadaşlarımla birlikte Kurban Bayramınızı bir kez daha kutlar, bu özel günün hayırlara vesile olmasını temenni eder ve selamlarımı sunarım.

 

Cihad Erginay

Büyükelçi