Türkiye Cumhuriyeti

Saraybosna Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Mostarlı Öğrenciler Türkçe Tiyatro Oyunu Sahneliyor: ‘kiflacı Ajla’ , 20.06.2016

Mostar’daki ilkokul ve ortaokullarda 2. yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerden oluşan, Mostar Yunus Emre Enstitüsü “Türkçe Konuşma Kulübü” öğrencileri 1 yıl süren çalışmaların sonunda, kifla satarak hasta annesine bakan ve geçimini sağlayan Mostarlı bir kızın hayatını sahneye taşıyor.

Mostar Yunus Emre Enstitüsü konuşma kulübünde, 2 yıldır okulda öğrendikleri Türkçe bilgilerini geliştiren öğrenciler, Dzemal Bijediç Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim üyesi Deniz Melanlıoğlu’nun yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı oyunu sahneleyerek Mostar’da Bosna Herseklileri Türkçe tiyatro ile buluşturacaklar.

Ajla Hajruši, Nejra Pobrić, Samra Tucaković, Ena Žetica, Nudžejma Kaminić, Zenaida Husić, Ruvejda Kaminić, Belma Čomor’dan oluşan ekip, ilerleyen zamanlarda bu oyunu başka şehirlerde de sahneleyecektir. Gelen izleyicilere oyunu anlayabilmeleri için oyun metni Türkçe ve Bosnaca kitapçık olarak dağıtılacak ve oyun ücretsiz gösterilecektir.

23 Haziran saat 19:00’da Mostar Halk Tiyatrosu’nda gerçekleşecek ‘Kiflacı Ayla’ tiyatro oyununa tüm tiyatroseverleri bekliyoruz.